Spetselever från Europaskolan Strängnäs på studieresa i Chicago

Ett dussintal elever från det vetenskapliga spetsprogrammet Modern Humanities, fick för några veckor sedan resa till Chicago för att delta i en internationell konferens, där ungdomar från hela världen samlas för att simulera FN:s arbete och diskutera globala frågor om internationellt samarbete, demokrati och mänskliga rättigheter. Konferensen i Chicago har arrangerats sedan 1988, vilket gjorde årets konferens till den 38:e i raden. Upplägget bygger på att simulera FN:s arbete för att ge eleverna förståelse för hur denna gigantiska organisation fungerar. Konceptet finns i hela världen, även i Sverige.

– Vi hörde talas om konferensen precis innan jullovet genom en före detta elev, Leonard Norberg. Han gick Scienceprogrammet här hos oss (i klass SCI21). Förberedelsetiden var därför mycket knapp för eleverna, berättar Martina Gustavsson, biträdande rektor på Europaskolan Strängnäs.

Syftet med konferensen är bland annat att elever från hela världen ska få möjlighet att diskutera olika ämnen, debattera mot varandra och argumentera för sin ståndpunkt i olika frågor. Målet är också att ge eleverna insyn i både de möjligheter som internationellt samarbete innebär och den komplexitet som följer av att ta hänsyn till olika intressen i världspolitiken. Det är även viktigt för arrangörerna att visa att samverkan och konsensus skapar bättre förutsättningar för att förstå människor från andra länder och kulturer än vad konflikt och motsättningar gör.

– Jag är otroligt tacksam över att jag fick möjligheten att åka på den här resan. Förutom att det var väldigt lärorikt och kul att få delta i en debatt av det här slaget var det också roligt och givande att få resa ihop med mina klasskompisar och våra lärare. Att få åka till USA är ju coolt i sig, men att dessutom kastas in i ett sammanhang med människor från olika delar av världen och få samarbeta, debattera och arbeta för ett gemensamt mål var verkligen en häftig upplevelse, säger Nella Asp, en av de deltagande eleverna från Europaskolan Strängnäs.

Eleverna som representerade Europaskolan Strängnäs i Chicago var, från vänster, Alice Lundgren, Jordan Evjen Emanuelsson, Elise Norlander, Thea Thorsén, Livya Adrian, Vendla Franzén, Ella Remén, Nella Asp, Jaya Foucher, Linnea Sandberg, Saga Tonell, Ida Lund och Arek Mileva. Deltagande lärare och personal var Peter Lövegard, Samuel Hedlund och Martina Gustavsson.

När en FN-simulering arrangeras, som nu senast i Chicago, fungerar den som en simulering av FN:s arbete. Under fyra intensiva dagar fick eleverna ta roller som delegater, företrädare eller debattörer i olika globala politiska frågor. De fick diskutera, argumentera, förhandla och skriva lösningsförslag i komplexa frågor.

En viktig del av konferensen är rollspelet som delegat. Deltagarna tilldelas roller och representerar ett land eller en organisation. Uppdraget handlar om att föra fram de ståndpunkter landet eller organisationen står för – inte personliga åsikter.

En annan viktig del är simuleringen av kommittéer och arbetsgrupper, som exempelvis FN:s generalförsamling. Eleverna får också träna på att förhandla, bilda allianser och skriva lösningsförslag på komplexa internationella frågor som kommittéerna sedan röstar om.

– Att få se vägen från ”bara” ett förslag till en FN-resolution var mycket lärorikt och häftigt. Trots att det var på låtsas var det så kul, och det blir trots allt verkligt med likasinnade deltagare som känner så starkt för ämnet. Jag är dessutom mycket imponerad av studenterna vid University of Chicago som styrt ihop konferensen och som såg till att vi fick en positiv upplevelse och insikt i FN:s arbete, säger Arek Mileva, en annan av de deltagande eleverna.

Förutom det uppenbara – att låta eleverna förstå FN:s arbete – handlar konferensen mycket om att tala inför andra människor, visa hänsyn till olika åsikter, bygga nätverk och utbyta erfarenheter. Europaskolan Strängnäs bestämde sig sent för att delta i konferensen i Chicago, vilket gör elevernas insats ännu mer imponerande med tanke på den korta förberedelsetiden.

Här kan du läsa mer om årets MUNUC >