Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Strängnäs står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också reception, skolledning, IT, elevhälsa, lokalvård, kockar, och kökspersonal. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post.

Besöks- och postadress:
Storgatan 2,
645 30 Strängnäs

Telefon reception: 0152-33 11 00
E-post: info@europaskolan.se


Reception

Larsson Katarina
Skoladministratör, arbetsrum i Philosophicum.
Telefon: 0152-33 11 00
E-post: katarina.larsson@europaskolan.se

Bergvall Camilla
Skoladministratör, mentor i Modeu22, arbetsrum i Philosophicum.
Telefon: 0152-33 11 00
E-post: camilla.bergvall@europaskolan.se


Skolledning

Marcus Lindvall
Rektor
Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 01
E-post: marcus.lindvall@europaskolan.se

Gustavsson Martina
Biträdande rektor och marknadsansvarig.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 03
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se

Berterud Olympia
Administrativ chef/biträdande rektor.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 02
E-post: olympia.berterud@europaskolan.se

Sandell Johan
Biträdande rektor, undervisar i samhällsvetenskapliga spetskurser och geografi.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: johan.sandell@europaskolan.se


Lärare

Andersson Karin
Mentor i KFSci23a, undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: karin.andersson@europaskolan.se

Andersson Mathias
Mentor i Eu21, undervisar i matematik.
Schemaläggare
Arbetsrum i Technicum: 0152-331113
E-Post: mathias.andersson@europaskolan.se

Ankarberg Ted
Mentor i Sci21,undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: ted.ankarberg@europaskolan.se

Backstad Sofia
Mentor i KFSci23b, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: sofia.backstad@europaskolan.se

Berg Robert
Mentor i Fö22, undervisar i juridik och ekonomiska ämnen.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: robert.berg@europaskolan.se

Bouatra Amine 
Undervisar i franska och spanska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: amine.bouatra@europaskolan.se

Bruce Linda
Mentor i Modeu23, undervisar i naturkunskap, biologi och matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: linda.bruce@europaskolan.se

Eklund Tomas
Mentor i KF21, undervisar i kemi, naturkunskap, matematik och ekonomiska ämnen.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: tomas.eklund@europaskolan.se

Elworth Gunnar
Förstelärare, mentor i ModEu21. Undervisar i svenska, historia och samhällsvetenskapliga spetskurser.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: gunnar.elworth@europaskolan.se

Ericsson Magnus
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: magnus.ericsson@europaskolan.se

Eriksson Linda 
Mentor i Fö23, undervisar i engelska samt idrott och hälsa.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: linda.eriksson@europaskolan.se

Eriksson Jesper
Mentor i Fö21, undervisar i naturkunskap och biologi.
E-post: jesper.eriksson@europaskolan.se

Gahnfelt Daniel
Mentor i KF21, undervisar i fysik och matematik
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: daniel.gahnfelt@europaskolan.se

Grenabo Karin
Mentor i Eu22,undervisar i svenska.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 12
E-post: karin.grenabo@europaskolan.se

Hagman Rickard
Mentor i Eu23, undervisar i svenska och psykologi.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: rickard.hagman@europaskolan.se

Hedlund Samuel
Mentor i KFSci23b,undervisar i svenska och samhällskunskap.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: samuel.hedlund@europaskolan.se

Lindroth Rosalind
Undervisar i Cambridge-engelska.
Arbetsrum i Philosophicum
E-post: rosalind.lindroth@europaskolan.se

Lövegard Peter 
Mentor i Modeu23, undervisar i engelska och svenska.
E-post: peter.lovegard@europaskolan.se

Lööw Stefan
Mentor i Fö21, undervisar i religionskunskap och samhällskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: stefan.loow@europaskolan.se

Montagnani Letizia
Mentor i ModEu21, undervisar i italienska och människans språk.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: letizia.montagnani@europaskolan.se

Noreen Caroline
Mentor i KF22, undervisar i franska, marknadsföring och företagande, handleder i kursen Gymnasiearbete samt är Delf-examinator.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: caroline.noreen@europaskolan.se

Nyblad Lotta
Mentor i Fö23 och Eu21, undervisar i bild, foto och digitalt skapande.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se

Persson Lars-Åke
Mentor i KF22, undervisar i historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: lars-ake.persson@europaskolan.se

Sandell Johan
Undervisar i samhällsvetenskapliga spetskurser och geografi.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: johan.sandell@europaskolan.se

Stensgård Sofia
Mentor i Eu23, undervisar i svenska och historia.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: sofia.stensgård@europaskolan.se

Stensgård Werner
Mentor i KFSci22, undervisar i samhällskunskap, historia och svenska.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: werner.stensgard@europaskolan.se

von Malchus Jörg
Mentor i KFSci23a, undervisar i tyska och geografi.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: jorg.vonmalchus@europaskolan.se

Waltersson Erik
Mentor i Sci21, undervisar i matematik och fysik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: erik.waltersson@europaskolan.se

Wessel Håkansson Lars
Mentor i ModEu22, undervisar i idrott och hälsa.
Arbetsrum i Philosopicum: 070-666 56 72
E-post: lars.wessel@europaskolan.se


Skolsköterska

Nathalie Nilant
Arbetsrum i Civitas
Telefon: 0152-33 11 06
E-post: nathalie.nilant@europaskolan.se


Kurator

Marie Eriksson
Arbetsrum i Civitas
Telefon:
0152-331107
E-post: marie.eriksson@europaskolan.se


Syv (Studie- och yrkesvägledare)

Nicklas Hellmark
Arbetsrum i Philosophicum
Besökstid: onsdag–fredag
Telefon: 0152-33 11 05
E-post: nicklas.hellmark@europaskolan.se


Inackorderingsansvarig

Lotta Nyblad
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se


Ekonomi

Maria Jansson
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 073-322 48 17
E-post: maria.jansson@europaskolan.se

Ulla Haglund
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 21
E-post: ulla.haglund@europaskolan.se


IT-tekniker

Johan Eklund
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@europaskolan.se

Jimi Sandsten
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@europaskolan.se


Fastighetschef

Johan Burén
Arbetsrum i Economicum
Mobil: 070-203 98 57
E-post: johan.buren@europaskolan.se


Fastighetsservice/vaktmästeri

Peter Karlsson 
Telefon:
0722-10 91 62
E-post: peter.karlsson@europaskolan.se

Felanmälan:
fastighet@europaskolan.se


Lokalvård

Agneta Borgersen
E-post: fastighet@europaskolan.se


Måltidsverksamhet

Jacob Andersson 
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 16
E-post: jacob.andersson@europaskolan.se.

Kök Järnhandeln: 0152-33 11 26