Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Strängnäs står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också reception, skolledning, IT, elevhälsa, lokalvård, kockar, och kökspersonal. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post.


Thomas Axelsson
Vd och rektor, Europaskolan Strängnäs

Besöksadress:
Storgatan 2,
645 30 Strängnäs

Telefon reception: 0152-33 11 00
Fax: 0152-33 11 09

E-post: info@europaskolan.se
E-post: webmaster@europaskolan.se


Skolledning

Axelsson Thomas
Rektor
Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 01
E-post: thomas.axelsson@europaskolan.se

Gustavsson Martina
Biträdande rektor och marknadsansvarig
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 03
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se

Berterud Olympia
Administrativ chef/biträdande rektor
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 02
E-post: olympia.berterud@europaskolan.se

Lindvall Marcus
Biträdande rektor
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 10
E-post: marcus.lindvall@europaskolan.se


Reception

Larsson Katarina
Skoladministratör, arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 00
E-post: katarina.larsson@europaskolan.se

Bergvall Camilla
Skoladministratör, arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 00
E-post: camilla.bergvall@europaskolan.se

Karta-Stadscampus

1. Philosophicum 2. Technicum 3. Civitas 4. Economicum 5. Djäknegården 6. Mediateket 7. Ångbåtsbron 8. Skolans matsal – Järnhandeln


Lärare

Andersson Karin
Mentor i KF20, undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: karin.andersson@europaskolan.se

Andersson Mathias
Mentor i Fö18 och Fö19, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-331113
E-Post: mathias.andersson@europaskolan.se

Ankarberg Ted
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: ted.ankarberg@europaskolan.se

Berg Robert
Mentor i Fö19, undervisar i juridik och ekonomiska ämnen.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: robert.berg@europaskolan.se

Bergman Jenny
Mentor i Mod20, undervisar i svenska och engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: jenny.bergman@europaskolan.se

Bouatra Amine 
Undervisar i franska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: amine.bouatra@europaskolan.se

Bruce Linda
Mentor i Mod20, undervisar i naturkunskap och matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: linda.bruce@europaskolan.se

Eklund Tomas
Mentor i KF18, undervisar i kemi, naturkunskap, matematik och ekonomiska ämnen.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: tomas.eklund@europaskolan.se

Elworth Gunnar
Förstelärare, mentor i Mod18, undervisar i svenska, historia och samhällsvetenskapliga spetskurser.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: gunnar.elworth@europaskolan.se

Eriksson Linda 
Mentor i Fö20, undervisar i engelska samt idrott och hälsa.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: linda.eriksson@europaskolan.se

Ericsson Magnus
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: magnus.ericsson@europaskolan.se

Glimbrant Torbjörn
Mentor i KF18, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: torbjorn.glimbrant@europaskolan.se

Hagman Rickard
Mentor i Eu20, undervisar i svenska och psykologi.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: rickard.hagman@europaskolan.se

Kovacs Gellert
Mentor i Eu19, undervisar i psykologi och samhällskunskap.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: gellert.kovacs@europaskolan.se

Lindroth Rosalind
Undervisar i Cambridge-engelska.
Arbetsrum i Philosophicum
E-post: rosalind.lindroth@europaskolan.se

Lindqvist Malin
Mentor i Eu19 och specialpedagog. Undervisar i svenska, sociologi, retorik samt ledarskap och organisation.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: malin.lindqvist@europaskolan.se

Lööw Stefan
Mentor i Eu18, undervisar i religionskunskap och samhällskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: stefan.loow@europaskolan.se

Montagnani Letizia
Mentor i Sci18, undervisar i italienska och människans språk.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: letizia.montagnani@europaskolan.se

Noreen Caroline
Mentor i KF19, undervisar i franska, marknadsföring, entreprenörskap och företagande, handleder i kursen Gymnasiearbete samt är Delf-examinator.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: caroline.noreen@europaskolan.se

Nyblad Lotta
Mentor i Fö20 och Fö18, undervisar i bild, foto och digitalt skapande.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se

Persson Lars-Olof
Mentor i Sci20, undervisar i biologi, kemi, miljökunskap, naturvetenskapliga specialkurser och naturkunskap.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: lars-olof.persson@europaskolan.se

Persson Lars-Åke
Mentor i KF19, undervisar i historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: lars-ake.persson@europaskolan.se

Sandell Johan
Mentor i Mod19, undervisar i samhällsvetenskapliga spetskurser och geografi.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 11
E-post: johan.sandell@europaskolan.se

Stensgård Sofia
Mentor i Eu20, undervisar i svenska och historia.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: sofia.stensgård@europaskolan.se

Stensgård Werner
Mentor i Sci19, undervisar i samhällskunskap, historia och svenska.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: werner.stensgard@europaskolan.se

von Malchus Jörg
Mentor i KF20, undervisar i tyska och geografi.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: jorg.vonmalchus@europaskolan.se

Waltersson Erik
Mentor i Sci18, undervisar i matematik och fysik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: erik.waltersson@europaskolan.se

Wennerström Helena
Mentor i Eu18, undervisar i filosofi, psykologi, svenska som andra språk och samhällskunskap.
Arbetsrum i Civitas: 0152-33 11 12
E-post: helena.wennerstrom@europaskolan.se

Wessel Håkansson Lars
Mentor i Sci19 och Mod18, undervisar i idrott och hälsa.
Arbetsrum i Philosopicum: 0736-56 05 79
E-post: lars.wessel@europaskolan.se

Wild Johan
Mentor i Sci20, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: johan.wild@europaskolan.se

Winblad Mikael
Mentor i Mod19, undervisar i spanska och engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: mikael.winblad@europaskolan.se


Skolsköterska

Siw Friberg Lindén
Arbetsrum i Civitas
Telefon: 0152-33 11 06
E-post: siw.linden@europaskolan.se


Kurator

Marie Eriksson
Telefon:
0152-331107
E-post: marie.eriksson@europaskolan.se


Specialpedagog

Malin Lindqvist
Arbetsrum i Civitas
Telefon: 0152-33 11 12
E-post: malin.lindqvist@europaskolan.se


Syv (Studie- och yrkesvägledare)

Nicklas Hellmark
Arbetsrum i Philosophicum
Besökstid:
tisdag, onsdag och torsdag
Telefon: 0152-33 11 05
E-post: nicklas.hellmark@europaskolan.se


Inackorderingsansvarig

Lotta Nyblad
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se


Ekonomi

Maria Jansson
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 073-322 48 17
E-post: maria.jansson@europaskolan.se

Ulla Haglund
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 21
E-post: ulla.haglund@europaskolan.se


IT-tekniker

Johan Eklund
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@europaskolan.se

Jimi Sandsten
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@europaskolan.se


Fastighet

Sven-Åke Eriksson
Arbetsrum i Economicum
Telefon:
070-203 98 57
E-post: svenake.eriksson@europaskolan.se


Fastighetsservice/vaktmästeri

Peter Karlsson 
Telefon:
0722-10 91 62
E-post: peter.karlsson@europaskolan.se

Felanmälan:
fastighet@europaskolan.se


Lokalvård

Agneta Borgersen
Johanna Eriksson

E-post: fastighet@europaskolan.se


Måltidsverksamhet

Mattias Holmberg 
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 070-693 42 93
E-post: mattias.holmberg@europaskolan.se

Kök Järnhandeln: 0152-33 11 26