Carl-Vincent studerar statsvetenskap på Sciences Po i Frankrike

Carl-Vincent Reimers

Program/klass på Europaskolan Strängnäs: Artesprogrammet, SA
Avgångsår: 2013

CV-Reimers

Det är snart ett år sedan Carl-Vincent kom som ensam svensk till Sciences Po, Frankrikes främsta universitet för statsvetenskap. Ett stort steg ut i det okända – men också till en miljö rik på ovärderlig kunskap, internationella utbyten, möten och människor.

I ett brev berättar Carl-Vincent om sitt första universitetsår. Här finns de bästa tänkbara lärarna och föreläsarna, en djup gemenskap och en spännande fritid. Dijon (utanför Paris) är en härlig stad, med kultur, god mat och en viss nytta av det närbelägna Ikea.

Men det går inte att glida fram på en räkmacka. Det är hårda krav och höga ambitioner som gäller, något som lärt honom att bli extra effektiv. Inte är det någon slump, att det är just här de studerat, Frankrikes politiska och ekonomiska toppskikt.

Här kan du läsa brevet från Carl-Vincent Reimers. >

Tack för att du delade med dig, Carl-Vincent, och varmt lycka till i fortsättningen!