Vi har gått till final i SM i skolmat

Våra kockar på Europaskolan Strängnäs och Europaskolan Rogge har gått till final
i Skolmatsgastro – SM i skolmat.

matslaen1Juryn har nu besökt alla skolor som tagit sig vidare till semifinal i Skolmatsgastro.
De har provsmakat, träffat deltagarna och nu har de bestämt sig.

Vårt köksteam är en av fem finalister som ska mötas på GastroNord i Stockholm den 6 maj.

Då avgörs vem som lagar Sveriges bästa skolmat och vinner en inspirerande matresa i Europa. I finalen ska varje lag tillaga de recept som de tidigare skickat in: en varmrätt, en vegetarisk rätt och en soppa. Både skolelever och vuxna finns i juryn.

Vi gratulerar våra fantastiska medarbetare i köket som tagit sig vidare till finalen i Skolmatsgastro. Nu önskar vi – elever, medarbetare och vårdnadshavare – varmt lycka till och håller alla tummar vi har.

Heja er!

Läs mer om Skolmatsgastro här >
Läs mer om vårt tävlingsbidrag här >