Malva satsar på ledande filmskola i Prag

Malva Hornfelt

Program/klass på Europaskolan Strängnäs: Artesprogrammet, Artes11
Avgångsår: 2014

Malva-Hornfelt

Avgångseleven Malva satsar på en framtid inom film. Efter gymnasiet flyttar hon till Prag, för att gå på en av Europas ledande praktiska filmskolor.

Våren 2014 slutar du gymnasiet. Vad händer i höst?

– Jag har kommit in på Prague Film School, en av Europas ledande praktiska filmskolor. Skolan är ganska svår att komma in på och den tar bara emot 40 till 50 elever från världens alla hörn per år.

Grattis! Varför sökte du till just den skolan?

– Skolan har allt det senaste inom filmteknik och utrustning, och utbildningen grundar sig på intensiv filmpraktik. En elev kan komma att göra så många som 30 filmer på ett år. Då det är en liten skola så tar lärarna sig tid att lära känna sina elever, vilket resulterar i goda lärar-/elevrelationer.

Ska du läsa någon särskild inriktning?

– Skolan har tre inriktningar: filmskapande/filmproduktion, dokumentärfilmande och skådespelarlinjen. Jag sökte till och kom in på filmproduktionslinjen. Det är ett högt studietempo på skolan så den är bara till för de som verkligen är intresserade.

Lycka till med dina kommande studier, Malva!