Louise har varit på Model European Parliament

MEP2

Louise Östvik i FÖ11 berättar om sin vecka på MEP – en upplevelse för livet

I april åkte en av Europaskolan Strängnäs elever till England, närmare bestämt Norwich. Målet var MEP, som står för Model European Parliament. Det är ett internationellt projekt för ungdomar, som samlas för diskussion och debatt kring EU-politik.

Det blev en vecka fylld av intryck, nya vänner och – inte minst – politik. Nu har Louise sammanfattat  sin upplevelse i en reserapport. Här kan du läsa hennes berättelse >

Att delta i MEP är en upplevelse som Louise varmt kan rekommendera. Det är också ett utomordentligt sätt för Europaskolan Strängnäs att profilera sig, både i Sverige och Europa. Hon hoppas att fler elever får möjligheten och förutsättningarna att göra samma resa.

Vi tackar Louise för hennes insatser under MEP. Det ypperliga omdöme hon fick gör oss extra glada.

Thomas Axelsson

Läs mer om MEP >