Lärare i svenska A, årskurs 4–9

Europaskolan Malma är en friskola för årskurs 4 till 9, som startade sin verksamhet 2015. Etableringen är ett resultat av det stora engagemang som många boende bidragit med i Malmköping med omnejd och vi känner därför ett starkt stöd i regionen.

Europaskolan Malma ligger centralt i Malmköping i Flens kommun, med goda allmänna kommunikationer. Vi ingår i en koncern som ägs av den ideella Stiftelsen Europaskolan, som även har en grundskola och ett gymnasium i Strängnäs. Stiftelsen är icke vinstdrivande samt religiöst och politiskt oberoende.

Skolan sätter kunskap och bildning i centrum, och vi har höga och positiva förväntningar på såväl elever som personal. Skolan har cirka 265 elever och är ständigt växande. Från och med höstterminen 2017 beräknas den bestå av cirka 300 elever.

Om dig

Nu söker vi dig som är legitimerad lärare att undervisa i svenska A, för årskurs 4−9. Du fungerar också som mentor och klassföreståndare och ingår i ett arbetslag där det sker ett kollegialt samarbete. Om du är legitimerad i flera ämnen är detta meriterande.

Du ska ha stort elevfokus och vara duktig på att bygga relationer med andra människor i allmänhet och med eleverna i synnerhet. För oss är det viktigt att du har en djup förståelse för elevers olikheter i sitt lärande och att du utifrån denna förståelse bemöter elever med tydlighet, värme och höga positiva förväntningar.

Utbildning

Krav
Pedagogik och lärarutbildning
Eftergymnasial utbildning, två år eller längre
Lärarlegitimation

Övrigt

Arbetslivserfarenhet
Lärare i grundskolan, årskurs 4–6: Mindre än 1 års erfarenhet.

Anställningsvillkor
Som lärare på Europaskolan Malma har du ferietjänst (194 arbetsdagar/läsår). Vi tillämpar provanställning under 6 månader. Tjänsten uppgår till 80 procent men behovet kan öka upp till 100 procent. Tillträde för tjänsten är den 11 augusti 2017.

Skicka in din ansökan via e-post, senast den 31 maj 2017: ansokan.malma@europaskolan.org. Ange referens “Lärare SVA” i ämnesraden.

Vänta inte med att skicka in din ansökan. Vi bearbetar ansökningar vartefter de kommer in och förbehåller oss rätten att anställa innan sista ansökningsdag. Vi undanber oss å det bestämdaste att bli kontaktade av annonssäljare eller andra säljare av rekryteringstjänster.


Kontaktpersoner

Stephan Eriksson, rektor
E-post: stephan.eriksson@europaskolan.org
Telefon:  0157-440 44
Mobil: 076-767 02 32

Ola Walfridson, biträdande rektor
E-post: ola.walfridsson@europaskolan.org
Telefon: 0157-440 44
Mobil: 070-749 37 83

Marie Mulvad, biträdande rektor
E-post: marie.mulvad@europaskolan.org
Telefon: 0157-440 44
Mobil: 070-767 50 63


Fackliga kontaktpersoner

Mia Kindmark
Lärare, facklig representant Lärarnas Riksförbund
E-post: mia.kindmark@europaskolan.org
Telefon: 0157-440 44
Mobil: 073-150 27 50

Jenny Bergman
Lärare, facklig representant Lärarförbundet
E-post: jenny.bergman@europaskolan.org
Telefon: 0157-440 44


Adress

Besöksadress
Sundbyvägen 2, Malmköping

Postadress
Europaskolan Malma
Sundbyvägen 2
64261 Malmköping

Telefon: 0157-440 44
E-post: info.malma@europaskolan.org