Carl-Vincent berättar om andra året på Sciences Po i Frankrike

swedish-alumni-stairs

Carl-Vincent Reimers

Program/klass på Europaskolan Strängnäs: Artesprogrammet, SA
Avgångsår: 2013

Nu har Carl-Vincent Reimers läst tre terminer vid Frankrikes främsta universitet för statsvetenskap, Sciences Po. Hit kom han som ensam svensk till en internationell miljö, rik på både upplevelser och möjligheter. Drivkraften? Ett stort intresse för fransk historia, politik och språk.

Efter snart två år sitter franskan som en smäck, även om det var lite svårt att vänja sig av med svenskan. Förutom studier fylls nu dagarna av projekt, studieresor och sociala aktiviteter som idrottstävlingar.

Under tredje året väntar praktik utomlands, kanske på UD. Sedan planerar Carl-Vincent att läsa vidare för en masterexamen innan det är dags att ge sig ut i yrkeslivet.

Som elev på Europaskolan Strängnäs får man en ideal grund för internationella studier, menar Carl-Vincent. Han vill särskilt lyfta den kvalitativa språkundervisningen, föreningslivet och den speciella Europaandan. Det kommer absolut att bli flera återbesök på gymnasiet!

Här kan du läsa det senaste brevet från Carl-Vincent Reimers >
Hans första brev hittar du här>

Vill du veta mer om Sciences Po eller ansökningsprocessen?
Carl-Vincent Reimers svarar gärna på frågor! Se brevet för kontaktuppgift.