Utmärkta resultat i Cambridge Advanced English på Europaskolan Strängnäs

CAE_Europaskolan

Även i år fick eleverna utmärkta resultat i skolans extrakurs i engelska, CAE. Alla elever fick betygen mellan A och C, varav hälften uppnådde det högsta betyget A.

Kursen Cambridge Advanced English (CAE) erbjuds som ett ämne utöver läroplanen på gymnasiet. Lektionerna på Europaskolan Strängnäs äger rum på tisdagar efter skolan, klockan 16.30. De är öppna för de elever som har mycket goda resultat på de nationella proven eller höga betyg i engelska.

Här berättar vår engelsklärare Rosalind Lindroth om kursen:
– This course and qualification is widely internationally recognised and highly regarded by international higher education institutions and universities and major companies (including in Sweden). It is a major advantage to include it on a Curriculum Vitae as it is evidence of comprehensive advanced attainment in the 4 English skills – reading, writing, listening and speaking. An A grade additionally gives students 70 UCAS points for English universities.

Vi gratulerar eleverna till de utmärkta resultaten och riktar även ett stort tack till Rosalind Lindroth!