Philip Frick får Anders Wall-stipendium

Philip_Frick

Som en av de yngsta någonsin, får Philip Frick från Europaskolan Strängnäs Anders Wall-stipendiet inom naturvetenskaplig forskning.

Under sitt sista gymnasieår utsågs Philip Frick till Sveriges bästa naturvetarelev, då han vann första pris i Utställningen Unga Forskare 2013.

Efter en sommar på forskarläger i USA, vid MIT och Harvard, har Philip nått nya framgångar. Inom nanooptisk forskning har han varit med om att dra en av de tunnaste optiska fibrer som finns i världen!

Nu får han Anders Wall-stipendiet inom naturvetenskaplig forskning, som en av de yngsta någonsin. Stipendiet på 150 000 kronor går till talangfulla naturvetare som ännu inte avlagt akademisk grundexamen. Philip gick ut Europaskolan Strängnäs 2013 och nu väntar högre studier.

Planen är att satsa på interdisciplinär forskning vid något amerikanskt universitet. Vilket återstår att se – men Philip har en stående inbjudan till Harvard.

Vi på Europaskolan Strängnäs är oerhört stolta över Philip Frick och hans framgångar.

Varma gratulationer från oss alla!

Thomas Axelsson

Läs pressmeddelandet här >