Flera elever från Europaskolan Rogge vidare till finalen i matematiktävlingen Pangea

Några av de 13 elever i klass 8s, som gick vidare till final.

Matematikframgångarna fortsätter för våra elever på Europaskolan Rogge. I november deltog nämligen ett flertal av dem i matematiktävlingen Pangea, och glädjande nog gick många av dem vidare till finalen som går av stapeln under januari och februari nästa år.

Pangea matematiktävling består av deltävlingar i olika nivåer som anpassar sig utefter de deltagande årskursernas olika kunskapsnivåer. Upplägget av frågorna är att kombinera både lätta och svåra uppgifter. Syftet med det är att eleverna ska känna sig motiverade till att ge sig på de lite svårare uppgifterna efter att ha kunnat lösa de något enklare först.

Tävlingen är inte betygsgrundande och resultatet kommer att inte påverka elevens betyg.

I årets tävling deltog elever från tre klasser – våra spetsklasser 7s och 8s och några elever från 5a.

Samtliga 14 elever i klass 7s, som tog sig vidare till finalen.
Två av de fyra elever i klass 5a som tävlar vidare i finalen.

Nu har alltså resultaten kommit, och vi har 13 elever i 8s som har gått vidare till finalen. Som mest kan man få 33 poäng och Gustav Sjögren i klass 8s fick full pott, bravo! Från klass 7s har vi 14 elever som gått vidare till final och från klass 5a gick fyra elever vidare av sex tävlande.

Stort grattis allihop för strålande insatser och lycka till i finalen