Tisdagen den 10 september samlades runt 80 förväntansfulla elever från årskurs nio för att delta i Europaskolan Rogges traditionsenliga friluftsdag, där eleverna kunde välja mellan att antingen vandra eller paddla kanot. Det är en väldigt uppskattad tradition och tanken är att ge eleverna möjligheten att vistas i naturen med aktiviteter som inspirerar och utmanar. Frisk luft, motion och ökad sammanhållning får vi på köpet!
I väntan på att få gå på bussarna var himlen något tung och mörk, men lagom till att det var dags för paddlingen och vandringen att starta så skingrades molnen och solen tittade fram. Färden både till fots och på vattnen gick genom de vackra omgivningarna vid sjön Visnaren och Marvikarna som ligger i Åkers Styckebruk.
Humöret hos både elever och medföljande lärare var på topp hela dagen. Även vädret visade sig från sin bästa sida trots den något gråmulna inledningen. Det bjöds på en fin meny också, som bland annat bestod av hembakade müslibars med dadlar, pinnbröd och stekta äpplen med kanel och socker. För de som ville fanns också korv att grilla över öppen eld.
Vad halvfyratiden var det så dags att packa ihop igen och göra sig redo för att ta bussarna tillbaka till skolan efter en riktigt härlig dag ute i naturen!
Tack till alla fina elever och lärare som var med under dagen!