Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

I centrum på vår skola står eleverna och våra kompetenta och engagerade lärare. Men för att allt ska fungera behövs alla andra runtomkring: elevhälsa, IT, ledning, reception, lokalvård, måltidsverksamhet, fritidsverksamhet och vårdnadshavare.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen. Europaskolan Rogge ligger naturskönt i Benninge vid Långberget i Strängnäs, med utsikt över Mälaren. Tågstation och buss finns på bara tio minuters promenadavstånd.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post.

Besöks- och postadress:
Solstigen 2–4,
645 40 Strängnäs
Telefon reception: 0152-33 35 00
E-post: info.rogge@europaskolan.se

Varmt välkommen!


Reception

Josefine Allenberg
Skoladministratör
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 00
E-post: info.rogge@europaskolan.se


Skolledning

Christoffer Bergfors
Rektor
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 01
E-post: christoffer.bergfors@europaskolan.se

Maria Wahlström 
Biträdande rektor
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 02
E-post: maria.wahlstrom@europaskolan.se


Arbetslagsledare

Tom Käll
Arbetslagsledare, mellanstadium
E-post: tom.kall@europaskolan.se

Madeleine Dahlgren
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: madeleine.dahlgren@europaskolan.se


Lärare

Cecilia Andersson
E-post:
cecilia.andersson@europaskolan.se

Maria Asplund
E-post: maria.asplund@europaskolan.se

Therese Björklund
E-post:
therese.bjorklund@europaskolan.se

Amine Bouatra 
E-post: amine.bouatra@europaskolan.se

Linus Brengesjö
E-post: linus.brengesjo@europaskolan.se

Fredrik Burefalk  
E-post: fredrik.burefalk@europaskolan.se

Sara Christiansson  
E-post: sara.christiansson@europaskolan.se

Kristina Ekman 
E-post: kristina.ekman@europaskolan.se

Elisabet Forsell 
E-post: elisabet.forsell@europaskolan.se

Malin Frändfors
E-post: malin.frandfors@europaskolan.se

Staffan Furå
E-post: staffan.fura@europaskolan.se

Maria Gidlund
E-post: maria.gidlund@europaskolan.se

Josefin Gäfvert
E-post:
josefin.gafvert@europaskolan.se

Sebastian Uniewski Honkanen
E-post: sebastian.uniewskihonkanen@europaskolan.se

Andreas Johansson
E-post:
andreas.johansson@europaskolan.se

Elin Kalmerlind
E-post:
elin.kalmerlind@europaskolan.se

Edita Korlat
E-post:
edita.korlat@europaskolan.se

Mimmi Lindgard
E-post:
mimmi.lindgard@europaskolan.se

Elin Lindkvist
E-post: elin.lindkvist@europaskolan.se

Christian Moche
E-post:
christian.moche@europaskolan.se

Agnieszka Morga
E-post: agnieszka.morga@europaskolan.se

Anna Mustafa 
E-post: anna.mustafa@europaskolan.se

Frida Odell
E-post:
frida.odell@europaskolan.se

Felicia Olsson
E-post: felicia.olsson@europaskolan.se

Irina Saibel
E-post:
irina.saibel@europaskolan.se

Monica Samuelsson
E-post:
monica.samuelsson@europaskolan.se

Cecilia Schramm 
E-post: cecilia.schramm@europaskolan.se

Jörgen Stigberg
E-post: jorgen.stigberg@europaskolan.se

Claes Svensson 
E-post: claes.svensson@europaskolan.se

Amalia Thewaini Winnerhed 
E-post: amalia.winnerhed@europaskolan.se

Sofia Westerlund 
E-post: sofia.westerlund@europaskolan.se

Anders Wideson
E-post: anders.wideson@europaskolan.se

Jenny Ädel
E-post: jenny.adel@europaskolan.se


Elevhandledare

Ebba Aalto
E-post: ebba.aalsto@europaskolan.se

Kim Karlsson
E-post: kim.karlsson@europaskolan.se

Herman Lotoft
E-post: herman.lotoft@europaskolan.se


Specialpedagog

Maria Stockman
E-post: maria.stockman@europaskolan.se


Skolsköterska

Erika Lindvall
Arbetsrum och mottagning i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 04
E-post: erika.lindvall@europaskolan.se


Kurator

Nada Aldeeb
Arbetsrum och mottagning i A-huset.
Telefon:
0152-33 35 05
E-post:
nada.aldeeb@europaskolan.se


Syv (Studie- och yrkesvägledare)

Nicklas Hellmark
Arbetsrum och mottagning i A-huset.
Besökstid: fredagar 08.00–16.00
E-post: nicklas.hellmark@europaskolan.se


Ekonomi

Maria Jansson 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 12 77
E-post: maria.jansson@europaskolan.se

Bettina Höijer
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 0152-33 11 21
E-post: bettina.hoijer@europaskolan.se


IT-tekniker

Johan Eklund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@europaskolan.se

Jimi Sandsten 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@europaskolan.se


Fastighetschef

Johan Burén
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon:
E-post: johan.buren@europaskolan.se


Fastighetsservice/vaktmästeri

Peter Eriksson 
Telefon: 073-818 81 39
E-post: peter.eriksson@europaskolan.se

Felanmälan: fastighet@europaskolan.se


Lokalvård

Agneta Borgerssen

E-post: fastighet@europaskolan.se


Måltidsverksamhet

Jacob Andersson 
Arbetsrum i Economicum
Mobil: 076-767 04 50
E-post: jacob.andersson@europaskolan.se.

Kök Rogge: 0152-33 11 27