Runt årsskiftet offentliggjordes de officiella studieresultaten för landets skolor för läsåret 2023/2024. Resultaten i koncernens tre skolor är mycket bra, både jämfört med föregående läsår och i förhållande till andra skolor.
– Det visar att långsiktigt och målmedvetet kvalitetsarbete lönar sig, säger Peter Jedar, koncernchef.
I den officiella statistiken jämförs avgångselevernas betyg med förväntade studieresultat. De förväntade studieresultaten baseras på skolornas socioekonomiska index i relation till andra skolor, medan rättssäkra och korrekta betyg handlar om att korrelationen mellan resultat på nationella prov och elevernas bedömda kunskapsnivå överensstämmer. Den officiella statistiken, www.skolverket.se/skolutveckling/statistik, som görs tillgänglig runt årsskiftet, möjliggör dessa jämförelser.
Europaskolan Rogge har tålmodigt arbetat med vad som man ansett vara rätt saker och åtgärder. Läsning har prioriterats inom alla ämnen och fokus har riktats mot vad eleverna ska lära sig, inte vad de ska göra. Med hjälpmedlet Lexplore, som många av kommunens skolor använder, har skolan genomfört screening av elevernas läsförmåga och utifrån resultaten satt in relevanta insatser. Därigenom har skolan höjt sin andel starka läsare, men framför allt minskat andelen svaga läsare.
– Det är oerhört kul att se att vår långsiktiga och målmedvetna satsning lyckats. Resultatuppföljningen är numera ett gemensamt ansvar för hela ämneslaget i stället för den enskilda läraren. Vi tror att samlad erfarenhet och kompetens skapar bästa grunden för att stötta eleverna, säger Christoffer Bergfors, rektor på Europaskolan Rogge.
På Europaskolan Rogge var 98 procent av eleverna som gick ut åk 9 våren 2024 behöriga till gymnasiet och 93 procent av dessa hade godkänt i alla ämnen. Den genomsnittliga meritpoängen landade på 254. Sett till grundförutsättningarna är det en stark prestation på samtliga tre mätvärden, vilket är vad den officiella statistiken tar fasta på.
Även Europaskolan Malmköping kan visa starka resultat, särskilt vad gäller andelen godkända betyg och andelen behöriga elever till gymnasiet. Dock backade skolan aningen vad gäller genomsnittlig meritpoäng.
– Det är givetvis starkt att prestera bättre än förväntat på två av tre mätområden, men samtidigt går det inte att vara helt och hållet nöjd. Glädjande är att våra satsningar på läsförståelse och läshastighet slagit väl ut, säger Stephan Eriksson, rektor på Europaskolan Malmköping.
Europaskolan Strängnäs, koncernens gymnasium, kan också visa upp fina studieresultat. Här mäts andelen avgångselever med högskole- eller universitetsbehörighet samt genomsnittlig betygspoäng.
– Vi har fokuserat på tidiga stödinsatser genom diagnostiska prov som tydliggör elevens kunskapsnivå redan vid terminsstart. Genom hjälp med studieplanering har frånvaron minskat och vi har även satsat extra resurser på de elever som av någon anledning riskerat att inte klara sin examen, förklarar Marcus Lindvall, rektor på Europaskolan Strängnäs.
Efter vårterminen 2024 hade 98,7 procent av avgångseleverna tagit examen, vilket gör att dem är behöriga att söka högre akademiska studier. Skolan uppnådde även sin högsta notering någonsin vad gäller genomsnittlig betygspoäng (16,5).
Som kuriosa kan nämnas att Europaskolan Strängnäs hamnar på andra plats när jämförelsesajten Ednia ställer länets 25 gymnasieskolor mot varandra baserat på offentlig statistik från bland andra Skolverket och Skolinspektionen, bara slagen av Nyköpings Enskilda Gymnasium.
Koncernchef Peter Jedar;
– Vi har ett brett uppdrag och det viktigaste är att förbereda eleverna för nästa nivå i sin utbildningsprocess. Studieresultaten för läsår 2023/2024 visar att vi arbetar med rätt saker. Vi medvetna om att utbildning med hög kvalitet är en process som kräver kontinuitet genom uthållighet och tålamod. Vi går nu vidare med att lägga extra fokus på att utveckla matematikundervisning.
– Jag vill också framhålla skolornas lärare, som var och en för sig och genom samarbete, varit en avgörande faktor för de fina studieresultaten för 23/24.
För ytterligare information:
Peter Jedar, koncernchef Europaskolan, 0152-33 35 20
Christoffer Bergfors, rektor Europaskolan Rogge, 0152-33 35 02
Marcus Lindvall, rektor Europaskolan Strängnäs, 0152-33 35 01
Stephan Eriksson, rektor Europaskolan Malmköping, 0157-415 01