Professor Ulf Danielsson föreläser för allmänheten
i Djäknehallen den 26 oktober kl. 18.00

För fjärde året startar nu återigen projektet LÄS som står för “Lärarfortbildning genom ämnesmässig samverkan”. Det är ett fortbildningsprojekt för lärare i Strängnäs, i samarbete mellan Stiftelsen Europaskolan, Strängnäs kommun och Uppsala universitet.

I LÄS-projektet bidrar ett stort antal professorer och andra framstående föreläsare, med sina kunskaper och insikter kring olika aktuella ämnen. Vi är glada att vi tillsammans med Strängnäs kommun, i samband med detta, kan erbjuda allmänheten en serie med spännande och intressanta föreläsningar under hösten och kommande vår.


Först ut är:

Ulf Danielsson,
professor i teoretisk fysik, med föreläsningen:
I rymdens tecken, allt du behöver veta om svarta hål.

När: Tisdagen den 26 oktober, kl. 18.00.
Var: Djäknehallen, Storgatan 6, i Strängnäs.
Hur: Fritt inträde.

Välkommen!


 


Vill du veta mer kan du läsa om LÄS-projektet på Europaskolans jubileumssajt >
Vill du veta mer om Ulf Danielsson kan du läsa mer på hans blogg här >