Öppet hus på Europaskolan Strängnäs – lördagen den 11 november

Är du nyfiken på gymnasiet Europaskolan Strängnäs? Då är vi glada att kunna välkomna dig att besöka oss under vår dag med öppet hus.

Vi samlas i Djäknehallen på Storgatan 6 i Strängnäs, där du får veta mer om våra olika gymnasieprogram och profilområden. Vi berättar om varför vi gör bildningsresor i Europa och till vilka länder. Vi informerar om elevernas kårverksamhet och föreningar och mycket mer. Har du funderingar och frågor? Kom så får du svaren.

Presentationen hålls vid två tillfällen: klockan 11.00 och 13.00.

Därefter får du möjlighet att gå runt i byggnaderna på vårt stadscampus. Du får träffa såväl elever som lärare och annan personal. Känn av atmosfären och ställ frågor! Kanske är något särskilt program av intresse? Vi berättar gärna mer.

Varmt välkommen!