Europadagen firades med uppskattat besök av både Lena Hallengren och statsminister Ulf Kristersson

Solen sken från en klarblå himmel morgonen den 9 maj, lika klarblå som bakgrunden i EU-flaggan, och bjöd på en perfekt inramning när invigningen och firandet av Europadagen traditionsenligt inleddes med Europahymnen och flagghissning på Ångbåtsbron här på Europaskolan Strängnäs.

Elever och lärare som var på plats bjöds på Europabakelse och andra Europainspirerade bakverk, så som franska croissanter, italiensk foccacia och tyska salta kringlor. En och annan elev dök också upp utklädda till en ”europé” dagen till ära.

Även i skolans matsal Järnhandeln är det denna vecka Europatema, med maträtter inspirerade från bland annat Italien, Frankrike, Tyskland, Grekland och Bosnien. På Europadagen serverades således en mycket välsmakande bouillabaisse med aioli.

Både tidigare socialminister Lena Hallengren och statsminister Ulf Kristersson kom till Europaskolan Strängnäs för att uppmärksamma Europadagen

Senare på eftermiddagen var det dags för statsminister Ulf Kristersson att föreläsa för elever i årskurs tre samt några spetsklasser, även han i Djäknehallen. Det gjorde föreläsningen till en historisk händelse då det är första gången vi fått besök av en sittande stadsminister. Stadsministern betonade också han vikten av samarbete inom EU för att få till lösningar kring de stora utmaningarna vi gemensamt står inför. Han talade också om det svenska ordförandeskapet just nu. Utöver et blev det också en del frågor kring den svenska Natoansökan, klimatetarbetet, energi och miljöfrågor samt en undran om vi kanske borde byta valuta till euro …

Senare på eftermiddagen var det dags för statsminister Ulf Kristersson att föreläsa för elever i årskurs tre samt några spetsklasser, även han i Djäknehallen. Det gjorde föreläsningen till en historisk händelse då det är första gången vi fått besök av en sittande stadsminister. Stadsministern betonade också han vikten av samarbete inom EU för att få till lösningar kring de stora utmaningarna vi gemensamt står inför. Han talade också om det svenska ordförandeskapet just nu. Utöver det blev det också en del frågor kring den svenska Natoansökan, klimatetarbetet, energi och miljöfrågor samt en undran om vi kanske borde byta valuta till euro …

Båda föreläsningarna var mycket uppskattade och välbesökta och vi vill skicka ett stort tack till både Lena Hallengren och statsminister Ulf Kristersson för sina besök.