Årets bal 2024 närmar sig, här är några hållpunkter!

 

Fredag den 31 maj är det dags för årets studentbal att äga rum på Sundbyholms slott. Balen är en mycket uppskattad tradition här på Europaskolan Strängnäs, en festlig, minnesvärd och högtidlig kväll för att fira den annalkande studentexamen.

På programmet står, förutom ankomst till slottet i en karavan av ekipage – samling och mingel på slottsbacken och slottstrappan, gruppfotografering, en trerätters middag med tal av toastmastern eller toastmadame, framträdanden och tal av avgångsklasserna.

Därefter följer dansen. Vi inleder alltid med en wienervals som eleverna får chansen att öva till under skoltid.

Släkt och vänner brukar också samlas på slottsbacken och föreviga de festklädda eleverna när de anländer. Så även ni är varmt välkomna.

Här är några hålltider:

  • 16.30 ankomst – bilkortegen börjar rulla fram och studenterna anländer till Sundbyholms slott.
  • 17.30 välkomstskål och den obligatoriska gruppbilden.
  • 18.15 intåg på slottet.
  • 18.30 middagen har sin början.

Balen är ett tillval och genomförs till självkostnadspris.