Äntligen dags för niornas dans på Europaskolan Rogge

Nu har niornas dans gått av stapeln. Den 7 maj samlades förväntansfulla elever i årskurs 9 från samtliga grundskolor i Strängnäs kommun för den årliga dansen. Niornas dans är en uppskattad tradition sedan minst 20 år tillbaka.

Från Europaskolan Rogge åkte vi gemensamt med buss till Barva bygdegård där dansen hölls i år, eleverna var finklädda och glada och stämningen hög. Under kvällen fick eleverna möjlighet att visa upp sina danskunskaper utifrån det de tränat på under idrottslektionerna. Danspedagoger har också under några veckor besökt samtliga skolor i kommunen och hjälpt till att förbereda eleverna inför kommande kväll. Danspedagogerna var också med under kvällen för att bistå med med goda tips och instruktioner.

Till livemusik dansades det bland annat bugg, vals och foxtrot. Europaskolan Rogge tog hem både ett 2:a och 3:e pris i buggtävlingen. Grattis säger vi, och bra jobbat!

Eleverna var duktiga och uppträdde föredömligt och vi hade en väldigt rolig kväll tillsammans.

Tack allihop!