Över 80 elever på Europaskolan Rogge i final i matematiktävlingen Pangea

Inte mindre än 15 elever i årskurs 9s deltog i matematiktävlingen Pangea och tog sig till finalen, som avgjordes förra veckan.

Över 80 matematikintresserade elever i olika åldrar på Europaskolan Rogge deltog förra veckan i finalen i matematiktävlingen Pangea. Vi väntar nu med spänning på resultaten, som avgör vilka elever som får delta i prisutdelningsceremonin i Stockholm senare i vår.

Det är ingen brist på matematikintresserade elever på Europaskolan Rogge. Över 80 elever i olika åldrar och årskurser deltog i finalen i Pangea-tävlingen förra veckan.

Finalen är lite svårare än grundomgången eftersom eleverna får minuspoäng om de svarar fel. Resultatet publiceras fredagen den 30 januari.

De tio elever med högst resultat i landet får åka till Stockholm för en prisutdelningsceremoni. Flera tidigare elever från Europaskolan Rogge har nått finalens toppplaceringar och deltagit i prisceremonin i Stockholm, och kanske sker det igen i år.

Pangea matematiktävlingen är en nationell tävling i matematik och den här gången deltog inte mindre än 20 269 elever, fördelade över 960 klasser, 99 kommuner och landets samtliga 21 län. Det fanns till och med deltagare från en skola utomlands. Arrangör är Södertörns gymnasium.

Tävlingen riktar sig både till matematikintresserade och elever med lite mindre intresse för ämnet. Arrangörens mål med tävlingen är att motivera alla deltagare att utveckla sitt intresse för matematik. Frågorna är både roliga och kluriga och stärker elevernas matematiska förmågor.

Europaskolan Rogge säger stort grattis till våra elever som tävlade i finalen och riktar ett särskilt grattis till Ingela i 7s, som i grundtävlingen fick maximala 33 poäng, samt till Felix i 7s som skrapade ihop 31 poäng.

Fem matematikintresserade killar i årskurs 8:2 deltog i Pangea-tävlingen och tog sig också till finalen, som avgjordes i mitten av januari.

En sextett elever i årskurs 8:3 matematik deltog i finalen av Pangea-tävlingen. Nu återstår en spännande väntan på om gruppen får delta i prisutdelningen i Stockholm senare i vår.

Ett helt dussin duktiga matematikelever i årskurs 8s deltog även de i finalen av Pangea-tävlingen.

Inte mindre än 16 elever i årskurs 7s deltog i Pangea-tävlingens final i mitten av januari. Nu får gänget vänta på resultaten och se om det räcker för att delta i prisutdelningsceremonin i Stockholm.

Elva elever i årskurs 6a deltog i finalen av Pangea-tävlingen i matematik.

Åtta matematikintresserade elever i årskurs 6c på Europaskolan Rogge deltog också i finalen av Pangea-tävlingen.

De yngsta deltagarna i Pangea-tävlingens final går i årskurs 4a på Europaskolan Rogge.