Franskt finbesök på Europaskolan Rogge

Europaskolan Rogge hade nyligen besök av sina franska brevvänner från vår samarbetsskola Immaculée Damville. På schemat stod bland annat undervisning, kulturutbyte och sporten nummer ett i Strängnäs – innebandy.

Inför besöket hade lärare och elever brevväxlat för att utveckla språket och för att lära känna varandra ytterligare. Veckan inleddes med en resdag för de långväga gästerna från Frankrike, som flög till Arlanda och därefter samåkte vidare till Strängnäs med sina fadderelever och deras familjer.

När alla kommit på plats började eleverna med att öva varandras namn och berätta lite om sig själva. Umgänget fortsatte under tisdagens förmiddag med en rundtur på skolan och en tipspromenad, där lagen var mixade och frågorna inbjöd till diskussion. Efter en god och stärkande lunch från våra kockar ägnades eftermiddagen åt gemensamma lektioner, där de franska eleverna deltog i ordinarie undervisning i bland annat engelska och franska.

Dagen efter var det dags för sightseeing i Strängnäs. Onsdagens väder var kanske inte det bästa, men det vägdes upp av ett gott humör hos samtliga deltagare. Eftermiddagen ägnades åt – vad som kanske är sporten nummer ett i Strängnäs – innebandy. För många av våra gäster var det första gången de provade sporten, och våra elever visade stor sportslighet under en fartfylld eftermiddag. Dagen avslutades med filmvisning och kvällsmys.

Om innebandy är typiskt svenskt, så började torsdagen mer i fransk anda. Under hemkunskapslektionen hjälptes eleverna åt att baka bröd och på eftermiddagen var det dags att vässa takt och ton på musiklektionen.

Veckan gick fort och under fredagen var det redan dags att runda av besöket. På förmiddagen lämnade gruppen lugnet i Strängnäs och färden gick vidare till huvudstaden, där bland annat Vasamuseet besöktes. Givetvis hann vi även visa våra franska vänner Gamla stan, och det fanns tid för den som ville köpa med sig ett litet minne.