Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

I centrum på vår skola står eleverna och våra kompetenta och engagerade lärare. Men för att allt ska fungera behövs alla andra runtomkring: elevhälsa, IT, ledning, reception, lokalvård, måltidsverksamhet, fritidsverksamhet och vårdnadshavare.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen. Europaskolan Rogge ligger naturskönt i Benninge vid Långberget i Strängnäs, med utsikt över Mälaren. Tågstation och buss finns på bara tio minuters promenadavstånd.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?

Besöksadress: Solstigen 2–4, 645 40 Strängnäs

Varmt välkommen!


Reception

Eva Nyman
Administratör
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 00
E-post: info.rogge@europaskolan.se

Adam Nilsson
Administratör
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 00
E-post: info.rogge@europaskolan.se


Skolledning

Christoffer Bergfors
Rektor
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 02
E-post: christoffer.bergfors@europaskolan.se

Maria Wahlström 
Biträdande rektor
Arbetsrum i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 03
E-post: maria.wahlstrom@europaskolan.se


Arbetslagsledare

Therese Björklund
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: therese.bjorklund@europaskolan.se

Tom Käll
Arbetslagsledare, mellanstadium
E-post: tom.kall@europaskolan.se


Lärare

Ebba Andersson
E-post: ebba.andersson@europaskolan.se

Amine Bouatra 
E-post: amine.bouatra@europaskolan.se

Fredrik Burefalk  
E-post: fredrik.burefalk@europaskolan.se

Madeleine Dahlgren 
E-post: madeleine.dahlgren@europaskolan.se

Kristina Ekman 
E-post: kristina.ekman@europaskolan.se

Birgitta Eriksson
E-post: birgitta.eriksson@europaskolan.se

Jesper Eriksson
E-post: jesper.eriksson@europaskolan.se

Malin Erlingsjö
E-post: malin.erlingsjo@europaskolan.se

Elisabet Forsell 
E-post: elisabet.forsell@europaskolan.se

Staffan Furå
E-post: staffan.fura@europaskolan.se

Mia Gidlund
E-post: mia.gidlund@europaskolan.se

Heléna Marklind
E-post:
helena.marklind@europaskolan.se

Agnieszka Morga
E-post: agnieszka.morga@europaskolan.se

Anna Mustafa 
E-post: anna.mustafa@europaskolan.se

Noor Murthada
E-post: noor.murthada@europaskolan.se

Felicia Olsson
E-post: felicia.olsson@europaskolan.se

Brittel Qvarnström 
E-post: brittel.qvarnstrom@europaskolan.se

Mathilda Samuelsson
E-post: mathilda.samuelsson@europaskolan.se

Cecilia Schramm 
E-post: cecilia.schramm@europaskolan.se

Cecilia Sjöström
E-post: cecilia.sjostrom@europaskolan.se

Jörgen Stigberg
E-post: jorgen.stigberg@europaskolan.se

Marie Stockman
E-post: marie.stockman@europaskolan.se

Liselotte Strand
E-post: liselotte.strand@europaskolan.se

Claes Svensson 
E-post: claes.svensson@europaskolan.se

Sofia Sörbring 
E-post: sofia.sorbring@europaskolan.se

Amalia Thewaini Winnerhed 
E-post: amalia.winnerhed@europaskolan.se

Sofia Westerlund 
E-post: sofia.westerlund@europaskolan.se

Anders Wideson
E-post: anders.wideson@europaskolan.se

Jenny Ädel
E-post: jenny.adel@europaskolan.se


 Specialpedagog

Sarah Johansson 
Specialpedagog.
E-post: sarah.johansson@europaskolan.se


Elevhandledare

Kim Karlsson
E-post: kim.karlsson@europaskolan.se

Adam Nilsson
E-post:
adam.nilsson@europaskolan.se

Nora Ziadeh
E-post: nora.ziadeh@europaskolan.se


Elevhälsa

Kurator

Sandra Nordin
Arbetsrum och mottagning i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 05
E-post: 
sandra.nordin@europaskolan.se

Skolsköterska

Agneta Norén
Arbetsrum och mottagning i A-huset.
Telefon: 0152-33 35 04
E-post: agneta.noren@europaskolan.se


Syv (Studie- och yrkesvägledare)

Nicklas Hellmark
Arbetsrum och mottagning i E-huset.
Besökstid: fredagar 08.00–16.00
E-post: nicklas.hellmark@europaskolan.se


Ekonomi

Maria Jansson 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 12 77
E-post: maria.jansson@europaskolan.se

Ulla Haglund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 0152-33 11 21
E-post: ulla.haglund@europaskolan.se


IT-tekniker

Johan Eklund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@europaskolan.se

Jimi Sandsten 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@europaskolan.se


Fastighet

Sven-Åke Eriksson
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-203 98 57
E-post: svenake.eriksson@europaskolan.se


Fastighetsservice/vaktmästeri

Peter Eriksson 
Telefon: 073-818 81 39
E-post: peter.eriksson@europaskolan.se

Felanmälan: fastighet@europaskolan.se


Lokalvård

Eva Karlsson
Peter Rydberg
Katarina Sellberg

E-post: fastighet@europaskolan.se


Måltidsverksamhet

Mattias Holmberg 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-693 42 93
E-post: mattias.holmberg@europaskolan.se

Kök Rogge: 0152-33 11 27