
Att bekämpa eldsvådor och rädda människor och djur är ofta ett drömyrke för barn. Nyligen fick Europaskolan Vårfruberga besök av brandkåren, som visade upp brandslangar, bultsaxar och en imponerande brandbil.
För många barn och ungdomar är det en dröm att få kliva in i en brandbil – något som blev verklighet för några av Europaskolan Vårfrubergas barn under besöket. Barnen fick prova på hur det är att vara brandman, de fick prova att spruta med brandslangen, testa bultsaxen och sitta i brandbilen.

Leon tillsammans med förskolläraren Neira fick prova på att spola vatten med brandslangen.
Det blev en dag fylld av nyfikenhet, skratt och glädje, där barnen både fick lära sig nya saker och känna sig modiga. Besöket väckte stort engagemang och var något som verkligen uppskattades av alla.
Vi är väldigt tacksamma för att brandkåren tog sig tid att komma till oss och ge barnen denna fina upplevelse, och kanske kan besöket leda till ännu fler medarbetare inom räddningstjänsten i Sörmland i framtiden.









