Lokaler på gång för Europaskolan Malma

europaskolan_rogge_oppethusjpg

Planeringen av Europaskolan Malma går nu in i ett intensivare skede. Under vecka 14 kommer vi att inleda samtal med Flens fastighetsbolag om att hyra lokaler. Det gäller lokaler som kommunen kommer att frånträda i och med avvecklingen av det kommunala högstadiet på Malmaskolan.

När vi har ett principiellt avtal med fastighetsbolaget om att få hyra lokaler i tillräcklig omfattning är det dags för antagning. Vi kommer då att anta eleverna i den ordning som de nu står i, i kön till Europaskolan Malma.

Det går fortfarande att ställa sig i kö till Europaskolan Malma. Länken till ansökningsformuläret finns längre ner på den här sidan.

Vår ambition är att så snart som möjligt redovisa datum och aktiviteter för vår fortsatta planering.

Vid frågor eller oklarheter, välkommen att ta kontakt med Göran Hillgren:

Telefon: 070-542 99 92
E-post: goran.hillgren@europaskolan.org

Här kan du ansöka om plats på Europaskolan Malma >
Läs mer om Europaskolan Malma och ansökningsprocessen här > 

På bilden, glada barn från Europaskolan Rogge.