Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Malmköping står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också skolledning, reception, IT, lokalvård och elevhälsa. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?


Reception

Catharina Wallin
Skoladministratör
Telefon: 
0157-440 44
E-post: info.malmkoping@europaskolan.se


Ledning

Stephan Eriksson
Rektor
Telefon: 076-767 02 32
E-post: stephan.eriksson@europaskolan.se

Ola Walfridson
Biträdande rektor
Telefon: 076-767 50 63
E-post: ola.walfridson@europaskolan.se

Lisa Dahlin
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Elisabet Widegren
Arbetslagsledare, mellanstadium
E-post: elisabet.widegren@europaskolan.se


Lärare

Anna Bylund
Mentor i 6B, undervisar i matematik, NO, svenska och engelska.
E-post: anna.bylund@europaskolan.se

Lisa Dahlin
Undervisar i SO.
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Fabienne Drifort
Undervisar i franska.
E-post: fabienne.drifort@europaskolan.se

My Ekman
Mentor i 5B, undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: my.ekman@europaskolan.se

Tove Engstrand
Föräldraledig till och med 31 december 2019.
E-post: tove.engstrand@europaskolan.se

Micke Gustafsson
Undervisar i idrott och hälsa.
E-post: mikael.gustafsson@europaskolan.se

Veronica Hellsberg
Undervisar i textilslöjd och bild.
E-post: veronica.hellsberg@eruopaskolan.se

Mattias Höög
Undervisar i matematik, trä- och metallslöjd.
E-post: mattias.hoog@europaskolan.se

Björn Johansson
Undervisar i idrott och hälsa samt matematik.
E-post: bjorn.johansson@europaskolan.se

Camilla Karlsson
Undervisar i engelska, matematik, NO och SO.
E-post: camilla.karlsson@europaskolan.se

Lotta Karlsson
Undervisar i hem- och konsumentkunskap.
E-post: lotta.karlsson@europaskolan.se

Mia Kindmark
Undervisar i matematik och NO.
E-post: mia.kindmark@europaskolan.se

Mimmi Klemets
Undervisar i svenska och svenska som andraspråk.
E-post: mimmi.klemets@europaskolan.se

Martina Lagerbäck
Mentor i 4B, undervisar i matematik, NO, svenska och teknik.
E-post: martina.lagerback@europaskolan.se

Jasmine Lar
Undervisar i franska.
E-post: jasmine.lar@europaskolan.se

Malin Lindqvist
Undervisar i svenska och språkval svenska/engelska.
E-post: malin.lindqvist@europaskolan.se

Stephanie Lundevall
Undervisar i svenska och engelska.
E-post: stephanie.lundevall@europaskolan.se

Christer Lundin
Mentor i 5A, undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: christer.lundin@europaskolan.se

Paul Lötberg
Undervisar i musik och bild.
E-post: paul.lotberg@europaskolan.se

Mattias Nathanson
Undervisar i matematik och NO.
E-post: mattias.nathanson@europaskolan.se

Josefina Nicklasson
Undervisar i svenska, engelska och bild.
E-post: josefina.nicklasson@europaskolan.se

Paula Styrlin
Undervisar i spanska.
E-post: paula.styrlin@europaskolan.se

Monica Sunde
Undervisar i tyska.
E-post: monica.sunde@europaskolan.se

Ola Walfridson
Biträdande rektor.
Undervisar i NO och teknik.
E-post: ola.walfridson@europaskolan.se

Elisabet Widegren
Mentor i 4A, undervisar i matematik, NO och svenska.
E-post: elisabet.widegren@europaskolan.se


Specialpedagog

Malin Lindqvist
E-post: malin.lindqvist@europaskolan.se


Elevhandledare

Pernilla Andersson
E-post: pernilla.andersson@europaskolan.se

Madelene Alwerholm
E-post: madelene.alwerholm@europaskolan.se

Daniel Feldt
Föräldraledig till och med den 31 augusti.
E-post: daniel.feldt@europaskolan.se

Sofia Hock
E-post: sofia.hock@europaskolan.se

Björn Johansson
Aktivitetspedagog.
E-post: bjorn.johansson@europaskolan.se

Jesper Lundin
E-post: jesper.lundin@europaskolan.se

Sofie Ljung
E-post: sofie.ljung@europaskolan.se

Kevin Nygren
E-post: kevin.nygren@europaskolan.se

Anneli Pettersson
E-post: anneli.pettersson@europaskolan.se


Elevhälsa

Skolsköterska

Ammi Lönnmark
Telefon: 076-767 02 99
E-post: ammi@europaskolan.se

Kurator

Mia Wilander
Telefon:
076-767 58 85
E-post: mia.wilander@europaskolan.se


Studie- och yrkesvägledare (syv)

Mathias Jävergren
Telefon:
070-668 14 51
E-post: mathias.javergren@europaskolan.se


Ekonomi

Maria Jansson 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 12 77
E-post: maria.jansson@europaskolan.se

Ulla Haglund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 12 77
E-post: ulla.haglund@europaskolan.se


IT-tekniker

Eklund Johan
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@europaskolan.se

Sandsten Jimi
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@europaskolan.se


Fastighet

Sven-Åke Eriksson
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-203 98 57
E-post: svenake.eriksson@europaskolan.se


Fastighetsservice/vaktmästeri

Karlsson Peter
Telefon:
0722-10 91 62
E-post: peter.karlsson@europaskolan.se

Felanmälan:
fastighet@europaskolan.se


Lokalvård

Ingrid Larsson
Linda Pöldme

E-post: fastighet@europaskolan.se


Måltidsverksamhet

Holmberg Mattias
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-693 42 93
E-post: mattias.holmberg@europaskolan.se

Kök Malmköping: 0157-415 10