Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Malmköping står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också skolledning, reception, IT, lokalvård och elevhälsa. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?


Reception

Björn Johansson 
Tillförordnad receptionist
E-post: info.malmkoping@europaskolan.se


Ledning

Stephan Eriksson
Rektor
Telefon: 076-767 02 32
E-post: stephan.eriksson@europaskolan.se

Ola Walfridson
Biträdande rektor
Telefon: 076-767 50 63
E-post: ola.walfridson@europaskolan.se

Elisabeth Dahlin
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Martina Lagerbäck
Arbetslagsledare, mellanstadium
E-post: martina.lagerback@europaskolan.se

Elisabet Widegren
Utvecklingssamordnare
E-post: elisabet.widegren@europaskolan.se


Lärare

Madelene Alwerholm
Undervisar i engelska, svenska, SO och språkval sv/en.
E-post: madelene.alwerholm@europaskolan.se

Jonathan Bejefalk
Undervisar i SO och teknik.
E-post:
jonathan.bejefalk@europaskolan.se

Marcus Blomqvist
Undervisar i matematik, svenska, engelska och SO.
E-post: marcus.blomqvist@europaskolan.se

Elisabeth Dahlin
Undervisar i SO och svenska.
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Josefin Eigner
Undervisar i svenska och tyska.
E-post:
josefin.eigner@europaskolan.se

Felicia Eklund
Undervisar i idrott och hälsa.
E-post:
felicia.eklund@europaskolan.se

My Ekman
Undervisar i SO.
E-post: my.ekman@europaskolan.se

Tove Engstrand
Föräldraledig.
E-post: tove.engstrand@europaskolan.se

Sophia Hafdell Birkegård
Vikarie i textilslöjd.
E-post: sophia.hafdell@europaskolan.se

Veronica Hellsberg
Föräldraledig.
E-post: veronica.hellsberg@eruopaskolan.se

Sofia Hock
Undervisar i bild.
E-post: sofia.hock@europaskolan.se

Mattias Höög
Undervisar i trä- och metallslöjd samt matematik.
E-post: mattias.hoog@europaskolan.se

Björn Johansson
Undervisar i matematik.
E-post: bjorn.johansson@europaskolan.se

Camilla Karlsson
Undervisar i matematik, svenska, engelska, SO och språkval sv/en samt som speciallärare.
E-post: camilla.karlsson@europaskolan.se

Mia Kindmark
Undervisar i matematik och NO.
E-post: mia.kindmark@europaskolan.se

Mimmi Klemets
Undervisar i svenska som andraspråk.
E-post: mimmi.klemets@europaskolan.se

Linnea Lagerbäck
Undervisar i matematik och svenska.
E-post: linnea.lagerback@europaskolan.se

Martina Lagerbäck
Undervisar i matematik, svenska och NO.
E-post: martina.lagerback@europaskolan.se

Jasmine Lar
Undervisar i franska.
E-post: jasmine.lar@europaskolan.se

Sofie Ljung
Undervisar i hem- och konsumentkunskap samt idrott och hälsa.
E-post: sofie.ljung@europaskolan.se

Stephanie Lundevall
Undervisar i engelska, svenska och språkval sv/en.
E-post: stephanie.lundevall@europaskolan.se

Christer Lundin
Undervisar i engelska, matematik, svenska och SO.
E-post: christer.lundin@europaskolan.se

Paul Lötberg
Undervisar i bild och musik.
E-post: paul.lotberg@europaskolan.se

Josefin Mård Grinde
Undervisar i svenska, engelska och språkval sv/en.
E-post: josefin.mard@europaskolan.se

Anneli Pettersson
Mentor.
E-post: anneli.pettersson@europaskolan.se

Malin Ros
Undervisar i matematik och NO.
E-post: malin.ros@europaskolan.se

Paula Styrlin
Undervisar i spanska.
E-post: paula.styrlin@europaskolan.se

Ola Walfridson
Biträdande rektor.
Undervisar i NO.
E-post: ola.walfridson@europaskolan.se


Speciallärare

Anna Bylund
Speciallärare.
E-post: anna.bylund@europaskolan.se

Camilla Karlsson
Undervisar i matematik, svenska, engelska, SO och språkval sv/en samt som speciallärare.
E-post: camilla.karlsson@europaskolan.se


Elevhandledare

Pernilla Ohlsson
E-post: pernilla.ohlsson@europaskolan.se

Daniel Feldt
E-post:
daniel.feldt@europaskolan.se

Sofia Hock
E-post
: sofia.hock@europaskolan.se

Björn Johansson
Samordnare elevhandledarpoolen.
E-post: bjorn.johansson@europaskolan.se

Maja Ljungman
E-post: maja.ljungman@europaskolan.se

Kevin Nygren
E-post: kevin.nygren@europaskolan.se

 


Rastresurs

Jesper Lundin
E-post: jesper.lundin@europaskolan.se


Elevhälsa

Skolsköterska

Lotta Jäder
Telefon:
076-767 02 99
E-post: lotta.jader@europaskolan.se

Kurator

Jenny Gosbeck
Telefon:
076- 767 58 85
E-post: jenny.gosbeck@europaskolan.se

Skolpsykolog

Emma Olsson
(Mer information kommer inom kort)


Studie- och yrkesvägledare (syv)

Mathias Jävergren
Telefon:
070-668 14 51
E-post: mathias.javergren@europaskolan.se

Omar Altaan
Studiehandledare
E-post: omar.altaan@europaskolan.se


Ekonomi

Maria Jansson 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 12 77
E-post: maria.jansson@europaskolan.se

Ulla Haglund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 0152-33 11 21
E-post: ulla.haglund@europaskolan.se


IT-tekniker

Eklund Johan
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@europaskolan.se

Sandsten Jimi
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@europaskolan.se


Fastighet

Sven-Åke Eriksson
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-203 98 57
E-post: svenake.eriksson@europaskolan.se

Fastighetsservice/vaktmästeri

Karlsson Peter
Telefon:
0722-10 91 62
E-post: peter.karlsson@europaskolan.se

Felanmälan:
fastighet@europaskolan.se


Lokalvård

Ingrid Larsson
Linda Pöldme

E-post: fastighet@europaskolan.se


Måltidsverksamhet

Holmberg Mattias
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-693 42 93
E-post: mattias.holmberg@europaskolan.se

Kök Malmköping: 0157-415 10