Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Malmköping står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också skolledning, reception, IT, lokalvård och elevhälsa. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?


Reception

Catharina Wallin
Skoladministratör
Telefon: 
0157-440 44
E-post: info.malmkoping@europaskolan.se


Ledning

Stephan Eriksson
Rektor
Telefon: 076-767 02 32
E-post: stephan.eriksson@europaskolan.se

Ola Walfridson
Biträdande rektor
Telefon: 076-767 50 63
E-post: ola.walfridson@europaskolan.se

Elisabeth Dahlin
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Martina Lagerbäck
Tillförordnad arbetslagsledare, mellanstadium
E-post: martina.lagerback@europaskolan.se


Lärare

Madelene Alwerholm
Undervisar i engelska.
E-post: madelene.alwerholm@europaskolan.se

Jonathan Bejefalk
Undervisar i SO och teknik.
E-post:
jonathan.bejefalk@europaskolan.se

Anna Bylund
Undervisar i matematik och NO samt som speciallärare.
E-post: anna.bylund@europaskolan.se

Ebba Bylund
Vikarie
E-post:
ebba.bylund@europaskolan.se

Elisabeth Dahlin
Undervisar i SO och svenska.
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Josefin Eigner
Undervisar i svenska.
E-post:
josefin.eigner@europaskolan.se

Felicia Eklund
Undervisar i idrott och hälsa.
E-post:
felicia.eklund@europaskolan.se

My Ekman
Undervisar i engelska, SO, svenska och NO.
E-post: my.ekman@europaskolan.se

Tove Engstrand
Föräldraledig
E-post: tove.engstrand@europaskolan.se

Caroline Eriksson
Undervisar i textilslöjd.
E-post: 
caroline.eriksson@europaskolan.se

Veronica Hellsberg
Undervisar i textilslöjd, engelska och bild.
E-post: veronica.hellsberg@eruopaskolan.se

Sofia Hock
Undervisar i svenska och bild.
E-post: sofia.hock@europaskolan.se

Mattias Höög
Undervisar i trä- och metallslöjd samt matematik.
E-post: mattias.hoog@europaskolan.se

Björn Johansson
Undervisar i matematik.
E-post: bjorn.johansson@europaskolan.se

Camilla Karlsson
Undervisar i matematik, svenska, engelska och spanska samt som speciallärare.
E-post: camilla.karlsson@europaskolan.se

Mia Kindmark
Undervisar i matematik och NO.
E-post: mia.kindmark@europaskolan.se

Mimmi Klemets
Undervisar i svenska och svenska som andraspråk.
E-post: mimmi.klemets@europaskolan.se

Linnea Lagerbäck
Undervisar i matematik, NO och SO.
E-post: linnea.lagerback@europaskolan.se

Martina Lagerbäck
Undervisar i matematik, svenska och NO.
E-post: martina.lagerback@europaskolan.se

Jasmine Lar
Undervisar i franska.
E-post: jasmine.lar@europaskolan.se

Sofie Ljung
Undervisar i hem- och konsumentkunskap samt idrott och hälsa.
E-post: sofie.ljung@europaskolan.se

Stephanie Lundevall
Undervisar i engelska och svenska.
E-post: stephanie.lundevall@europaskolan.se

Christer Lundin
Undervisar i engelska, matematik, svenska och SO.
E-post: christer.lundin@europaskolan.se

Paul Lötberg
Undervisar i bild och musik.
E-post: paul.lotberg@europaskolan.se

Anneli Pettersson
Mentor.
E-post: anneli.pettersson@europaskolan.se

Malin Ros
Undervisar i matematik och NO.
E-post: malin.ros@europaskolan.se

Paula Styrlin
Undervisar i spanska.
E-post: paula.styrlin@europaskolan.se

Monica Sunde
Undervisar i tyska.
E-post: monica.sunde@europaskolan.se

Ola Walfridson
Biträdande rektor.
Undervisar i NO.
E-post: ola.walfridson@europaskolan.se

Elisabet Widegren
Tjänstledig


Speciallärare

Anna Bylund
Undervisar i matematik och NO samt som speciallärare.
E-post: anna.bylund@europaskolan.se

Camilla Karlsson
Undervisar i matematik, svenska, engelska och spanska samt som speciallärare.
E-post: camilla.karlsson@europaskolan.se


Elevhandledare

Pernilla Andersson
E-post: pernilla.andersson@europaskolan.se

Daniel Feldt
E-post:
daniel.feldt@europaskolan.se

Sofia Hock
E-post
: sofia.hock@europaskolan.se

Björn Johansson
Aktivitetspedagog
E-post: bjorn.johansson@europaskolan.se

Tobias Lindström
E-post:
tobias.lindstrom@europaskolan.se



William Lundblad
E-post:
william.lundblad@europaskolan.se


Rastresurs

Jesper Lundin
E-post: jesper.lundin@europaskolan.se

Kevin Nygren
E-post: kevin.nygren@europaskolan.se

Celine von Zepiel
E-post: celine.vonzepiel@europaskolan.se


Elevhälsa

Skolsköterska

Lotta Jäder
Telefon:
076-767 02 99
E-post: lotta.jader@europaskolan.se

Kurator

Jenny Gosbeck
Telefon:
076- 767 58 85
E-post: jenny.gosbeck@europaskolan.se

Hälsopedagog

Johanna Engström
E-post:
johanna.engstrom@europaskolan.se


Studie- och yrkesvägledare (syv)

Mathias Jävergren
Telefon:
070-668 14 51
E-post: mathias.javergren@europaskolan.se

Altan Oomar
Studiehandledare
E-post: altan.oomar@europaskolan.se


Ekonomi

Maria Jansson 
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 12 77
E-post: maria.jansson@europaskolan.se

Ulla Haglund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 12 77
E-post: ulla.haglund@europaskolan.se


IT-tekniker

Eklund Johan
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@europaskolan.se

Sandsten Jimi
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@europaskolan.se


Fastighet

Sven-Åke Eriksson
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-203 98 57
E-post: svenake.eriksson@europaskolan.se

Fastighetsservice/vaktmästeri

Karlsson Peter
Telefon:
0722-10 91 62
E-post: peter.karlsson@europaskolan.se

Felanmälan:
fastighet@europaskolan.se


Lokalvård

Ingrid Larsson
Linda Pöldme

E-post: fastighet@europaskolan.se


Måltidsverksamhet

Holmberg Mattias
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Economicum.
Telefon: 070-693 42 93
E-post: mattias.holmberg@europaskolan.se

Kök Malmköping: 0157-415 10