Vart är EU på väg? Välkommen till en debatt om EU med Linus Glanzelius, torsdagen den 23 mars

EU är Sveriges främsta arena för ekonomiskt och politiskt samarbete. Vilken väg vill vi att EU ska ta i framtiden? Det är ämnet för en temakväll med Linus Glanzelius, politiskt sakkunnig hos EU-ministern.

Kom och debattera om aktuella frågor som berör Europa i dag, där förutsättningarna varierar mycket mellan länderna och viktiga val väntar.

Vi träffas i Djäknehallen, klockan 18.00–20.00, torsdagen den 23 mars. Linus Glanzelius leder oss genom temakvällen som är ett samarbete mellan programmet Modern Humanities på Europaskolan Strängnäs, Domkyrkoförsamlingen och Strängnäs kommun.

Fotnot: Europaskolan Strängnäs ägs av den ideella Stiftelsen Europaskolan och är därmed politiskt och religiöst oberoende.