Välkommen till öppet hus på Europaskolan Strängnäs – lördagen den 12 november 

Europaskolan_Besoksdagen

Är du nyfiken på gymnasiet Europaskolan Strängnäs? Då är du välkommen att besöka oss under vår dag med öppet hus.

Vi samlas i skolans aula Djäknehallen, som ligger i Djäknegården nära domkyrkan

Djäknegården nära domkyrkan, som inrymmer skolans aula Djäknehallen.

Vi samlas i Djäknehallen, på Storgatan 6 i Strängnäs, där du får veta mer om skolans program och profilområden. Varför gör vi bildningsresor i Europa och till vilka länder? Vad innebär elevernas kårverksamhet och föreningar? Kom så får du svaren.

Presentationen hålls vid två tillfällen: klockan 11.00 och 13.00.

Därefter får du möjlighet att gå runt i byggnaderna på vårt stadscampus. Du får även träffa såväl elever som lärare och annan personal. Känn av atmosfären och ställ frågor! Kanske är något särskilt program av intresse? Vi berättar gärna mer.

oppethus680

Visningarna utgår från Djäknehallen och avslutas senast klockan 15.00.

Varmt välkommen!

Läs mer om Europaskolan Strängnäs stadscampus här >