Öppet hus lördagen den 8 november 2014, på Europaskolan Strängnäs

oppethus680

Presentation av skolan kl 11.00 och 13.00

Presentation av Europaskolan Strängnäs och verksamheten sker vid två tillfällen.
Plats: Djäknegården, Storgatan 6, Strängnäs.

Vi berättar om våra program och profilområden, skolans elevföreningar, varför vi gör våra bildningsresor och vart de går, samt vad som gäller kring boarding.

Guidade turer kl 11.45–13.00 och 13.45–15.00

Efter presentationen i Djäknegården ges guidade turer med elever och personal som värdar. Bland annat kommer du att få möjlighet att ta del av innehållet i det/de program du är intresserad av, prata med elever och undervisande lärare på skolan samt känna av atmosfären. Visningen av skolan utgår från Djäknegården som är mötespunkten och hjärtat i vårt stadscampus.

Välkommen!