Det kom ett brev … … från Carl-Vincent som studerar på Sciences Po

Carl

En av våra tidigare elever på Europaskolan Strängnäs har snart bara ett år kvar till kandidatexamen. Men inte på vilken utbildning som helst. Carl-Vincent Reimers studerar vid Frankrikes främsta universitet för statsvetenskap, Sciences Po.

Carl-Vincent Reimers är tidigare elev på Artesprogrammet SA. Efter studenten 2013 flyttade han till Frankrike för att studera på Sciences Po, ett universitet med både utmaningar och unika möjligheter.

Europaskolan Strängnäs ger en utmärkt grund för högre studier
, det vill han betona. Inte minst internationellt.

Läs hans andra brev från Frankrike på sidan Efter gymnasiet/Alumner. Där får du också möta andra elever från Europaskolan Strängnäs som berättar om sin tid efter gymnasiet
– och inte minst om sina framtidsplaner.

Läs och låt dig inspireras!