Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Strängnäs står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också kansli, skolledning, IT, lokalvård, kockar, kökspersonal och skolhälsovård. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?
Thomas Axelsson
Vd och rektor, Europaskolan Strängnäs

Besöksadress:
Storgatan 2,
645 30 Strängnäs

Telefon reception: 0152-33 11 00
Fax: 0152-33 11 09

E-post: info@europaskolan.se
E-post: webmaster@europaskolan.se

Skolledning

Axelsson Thomas
Rektor

Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 01
E-post: thomas.axelsson@europaskolan.se

Gustavsson Martina
Biträdande rektor/lärare i naturvetenskapliga ämnen
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 03
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se

Berterud Olympia
Administrativ chef/biträdande rektor
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 02
E-post: olympia.berterud@europaskolan.se

Reception

Katarina Larsson
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 00
E-post: katarina.larsson@europaskolan.se

Camilla Bergvall
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 00
E-post: camilla.bergvall@europaskolan.se

Karta-Stadscampus

1. Philosophicum 2. Technicum 3. Economicum 4. Artes 5. Djäknegården 6. Mediateket 7. Ångbåtsbron 8. Skolans matsal – Järnhandeln


Lärare

Andersson Karin
Mentor i EF14, undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: karin.andersson@europaskolan.se

Berg Robert
Mentor i FÖ14, undervisar i juridik och ekonomiska ämnen.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: robert.berg@europaskolan.se

Bodin Ann-Sofie (tjänstledig)
Undervisar i filosofi, historia, religion och samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum
E-post: ann-sofie.bodin@europaskolan.se

Bruce Linda
Mentor i KF14, undervisar i naturkunskap och matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: linda.bruce@europaskolan.se

Damberg Eva
Mentor i Fö15, undervisar i idrott.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: eva.damberg@europaskolan.se

Eklund Tomas
Undervisar i biologi, kemi, naturkunskap, matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: tomas.eklund@europaskolan.se

Elworth Gunnar
Förstelärare, mentor i FÖ15, undervisar i svenska, historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 11
E-post: gunnar.elworth@europaskolan.se

Engström Sofia
Mentor i EF14, undervisar i svenska och historia.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: sofia.engstrom@europaskolan.se

Eriksson Linda (föräldraledig)
Undervisar i engelska samt idrott och hälsa.
Arbetsrum i Technicum
E-post: linda.eriksson@europaskolan.se

Ericsson Magnus
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: magnus.ericsson@europaskolan.se

Evensson Ulla
Mentor i FÖ14, undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: ulla.evensson@europaskolan.se

Glimbrant Torbjörn
Mentor i EU15a, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: torbjorn.glimbrant@europaskolan.se

Gustavsson Martina
Undervisar i naturkunskap, biologi och geografi.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 03
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se

Kovacs Gellert 
Undervisar i psykologi, samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 11
E-post: gellert.kovacs@eurpaskolan.se

Kylsten Per (tjänstledig)
Undervisar i kemi, naturkunskap och biologi.
Arbetsrum i Technicum
E-post: per.kylsten@europaskolan.se

Lindroth Rosalind
Undervisar i engelska.
Arbetsrum i Philosophicum
E-post: rosalind.lindroth@europaskolan.se

Lindström Siv
Mentor i KF16, undervisar i tyska och svenska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: siv.lindstrom@europaskolan.se

Lööw Stefan
Undervisar i religionskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: stefan.loow@europaskolan.se

Montagnani Letizia
Undervisar i italienska.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: letizia.montagnani@europaskolan.se

Mutvei Eva
Konstnärlig ledare
Mentor i Sci16, undervisar i teater, estetisk kommunikation.
Arbetsrum i Artes
E-post: eva.mutvei@europaskolan.se

Noreen Caroline
Undervisar i franska, marknadsföring, entreprenörskap och företagande, handleder i kursen Gymnasiearbete, Delf-examinator.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: caroline.noreen@europaskolan.se

Nyblad Lotta
Mentor i Artes15, FÖ13, undervisar i bild och digitalt skapande.
Arbetsrum i Artes och Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se

Persson Lars-Olof
Undervisar i biologi, kemi, miljökunskap, naturvetenskapliga specialkurser och naturkunskap.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: lars-olof.persson@europaskolan.se

Persson Lars-Åke
Mentor i KF16, undervisar i historia och samhällskunskap.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 09
E-post: lars-ake.persson@europaskolan.se

Sandell Johan
Mentor i EU16, undervisar i samhällskunskap och geografi.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 11
E-post: johan.sandell@europaskolan.se

Stensgård Werner
Undervisar i samhällskunskap, historia.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: werner.stensgård@europaskolan.se

Söderberg Gunnar
Undervisar i spanska och latin.
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 08
E-post: gunnar.soderberg@europaskolan.se

Waltersson Erik
Mentor i KFSci15, undervisar i matematik och fysik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: erik.waltersson@europaskolan.se

Waltersson Kjell
Undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: kjell.waltersson@europaskolan.se

Wennerström Helena
Mentor i EU15b, undervisar i filosofi, psykologi, svenska som andra språk, samhällskunskap.
Arbetsrum i Economicum: 0152-33 11 12
E-post: helena.wennerstrom@europaskolan.se

Wild Johan
Mentor i SCI14, undervisar i matematik.
Arbetsrum i Technicum: 0152-33 11 13
E-post: johan.wild@europaskolan.se

Studie- och yrkesvägledare

Hellmark Nicklas
Arbetsrum i Philosophicum
Telefon: 0152-33 11 05
E-post: nicklas.hellmark@europaskolan.se

Skolsköterskor

Bonthron Marianne
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 06
E-post: marianne.bonthron@europaskolan.se

Leander Anna
Arbetsrum i Economicum
Telefon: 0152-33 11 06
E-post: anna.leander@europaskolan.se

Kurator

Linde Andersson Annlouise
Arbetsrum i Economicum
Besökstid: tisdag, torsdag, fredag
Telefon: 0152-33 11 07
E-post: annlouise.linde@europaskolan.se

Inackorderingsansvarig

Nyblad Lotta
Arbetsrum i Artes/kansliet
Telefon: 0152-33 11 04
E-post: lotta.nyblad@europaskolan.se

Marknadsansvarig

Gustavsson Martina
Arbetsrum i Philosophicum: 0152-33 11 03
E-post: martina.gustavsson@europaskolan.se

Ekonomi

Jansson Maria
Arbetsrum i Economicum: Artes
E-post: maria.jansson@lyktans.se

IT-tekniker

Eklund Johan
Arbetsrum i Artes
Telefon: 0152-33 11 22
E-post: johan.eklund@lyktans.se

Sandsten Jimi
Arbetsrum i Artes
Telefon: 0152-33 11 23
E-post: jimi.sandsten@lyktans.se

Fastighetsservice/vaktmästeri

Karlsson Peter
Mobil: 0152-33 11 25
E-post: peter.karlsson@lyktans.se

Felanmälan: fastighet@lyktans.se

Lokalvård

Borgersen Agneta
Uzunkir Ellen (föräldraledig)
Kontaktas via kansliet: 0152-33 11 01
eller fastighet@lyktans.se

Måltidsverksamhet

Kök Jernhandeln: 0152-33 11 26

Holmberg Mattias
Mobil: 076-767 09 98
E-post: mattias.holmberg@lyktans.se

Agneta Ceder
E-post: agneta.ceder@lyktans.se

Filipsson Ulrika
E-post: ulrika.filipsson@lyktans.se

Karman Johan
E-post: johan.karman@lyktans.se